top of page

Obezite Tedavisinde Heyecan Verici, Yeni Bir Hedef: Ghrelin

Hasta seçimi ve işlem öncesi hazırlık

Ghrelin mide fundus ve duodenumdan sentezlenen oreksijenik bir hormondur. Yani kilo aldıran hormon. Hem yemek vaktindeki açlığı ve iştahı düzenler, hem de uzun dönem kilo düzenlenmesinde önemlidir. Her insanda plazma ghrelin seviyeleri yemekten hemen önce artarken, yemek sonrası ilk 2 saatte çok düşük seviyelere geriler. Sadece bu veri bile aslında gıda alımınız üzerinde ne kadar etkili bir düzenleyici olduğunu gösteriyor. Ve bu patern yemeyi tetikleyen esas mekanizmanın kan Ghrelin seviyesindeki artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu etki kısa dönemli ve sonuçları açık şekilde hayatımızda ve test edebileceğimiz bir seviyede. Ancak uzun dönem enerji defisitinin Ghrelin seviyelerinde meydana getirdiği değişiklik üstüne yapılmış araştırmalar uzun dönem kilo düzenlenmesinde Ghrelin’in önemini açıkça ortaya koyuyor. Öncelikle yeni başladığınız diyetinizin 3.,5. ya da 7. gününde Ghrelin seviyelerinin nasıl arttığına bakalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu diurnal ritimde devam eden Ghrelin salgısı diyete uymanızı zorlaştırıyor. Çünkü diyetin ilk günlerinden itibaren ghrelin seviyeleri yükselmeye başlıyor. Unutmayın daha fazla Ghrelin daha fazla iştah demek. Yeni başladığınız diyetleri devam ettirememenizin temel sebebi Ghrelin artışı.

Uzun dönem diyet-spor ya da yardımcı yöntemlerin herhangi biriyle kilo verdikten sonra da Ghrelin seviyeleri artıyor. Bu vücudunuzun bir kompansasyon mekanizması. Bu grafik sizlere diyet ve spor ile kilosunun %10’unu kaybeden hastaların günlük ortalama Ghrelin seviyelerinin nasıl değiştiğini gösteriyor.

 

Kandaki Ghrelin seviyesi her üç öğünden önce en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. En yüksek seviyeye ise akşam yemeğinden hemen önce ulaşır. Kilo veren kişilerde Ghrelin seviyelerinin kilo vermeden önceki seviyelerin yaklaşık 2 katına çıktığını görebilirsiniz. İşte bu artış uzun dönem kilo düzenlenmesindeki etkisini ortaya çıkarıyor ve kilo veren insanlara onların iştahını artırarak tekrar kilo almalarını hızlandırıyor. Bu mekanizma rebound kilo almanın temelini oluşturuyor.

Mide embolizasyonu hem kilo vermenizi kolaylaştırıyor, hem de zayıflayarak istediğiniz kiloya ulaştıysanız uzun dönemde kilonuzu korumanıza büyük destek veriyor. İşlem her tür obezite cerrahisi geçiren, mide balonu ya da ilaç ile zayıflayan hastalara uygulanabiliyor. Yani verdiğiniz kiloları tekrar almanız da artık kader değil. Mide embolizasyonunu diğer tedaviler ile birlikte ve eş zamanlı olarak yaptırmak da mümkün. Mide balonu ile mide içerisinde tampon oluşturarak kilo vermeyi hedefliyorsunuz ancak açlık hissiniz, daha fazla yeme isteğiniz devam ediyor. Mide balonu işini yaparken hem daha rahat olmak, hem de balonun kilo verdirme etkisini ikiye katlamak isterseniz Mide embolizasyonundan faydalanbilirsiniz.

Mide Embolizasyonu ile daha sağlıklı bir yaşam mümkün

Unutmamalisiniz ki fazla kilolu olmak genetik, cevresel faktorler, beslenme aliskanliklari gibi faktorlere bagli olan cok faktorlu bir saglik sorunudur. Kardiyovaskuler hastaliklar, diyabet, beslenme bozukluklari, uyku apnesi ve psikolojik problemler de kilonun yaninda gelmektedir. Ve tum bu faktorler surekli birbirlerini besleyerek kisiyi bir kisir donguye sokarak surekli kilo almaya ve daha da sagliksiz bir hayata surukler.  Kisi yeni ve cok daha saglikli hayatina ancak bu kisir donguyu bir noktada kirarak baslayabilir. Sizlerin bu donguyu kirmakta ne kadar zorlandiginizi biliyoruz. Ayrica bu konuda aslinda ne kadar masum oldugunuzun ve aslinda kilo vermeyi cevrenizdeki herkesten cok istediginizin de farkindayiz. Bu zorlugun kaynagina inerek hormonal ve metabolik duzeyde sebebini bulduk; Ghrelin. Ve bu sebebi ortadan kaldirmanin en etkili yontemi de elimizde; Mide embolizasyonu.

image.png

İlk bilmeniz gereken şey Mide embolizasyonu iştah problemi olan her kilodaki insana uygulanabilir. Çünkü işlemin güvenlik profili çok yüksektir ve neredeyse hiç komplikasyonu yoktur. Yalnızca yüksek enerji gereksinimi olan kişiler ile mide ülseri olan kişilerde dikkatle uygulanmalıdır. Bu bilgiler ile birlikte ideal hasta profilini fazla kilolu ve obez insanlar oluşturur. VKİ 25-35 arasi hastalar Mide embolizasyonundan en fazla faydayı görürler.

İşlem öncesinde bir muayene yapıyoruz. Bu muayene sırasında hastanın VKİ, beslenme ve günlük alişkanlıkları, spor ve sakatlık geçmisi ve yeni hayatı konusunda beklentileri gibi bilgileri ediniyor ve bazal ghrelin seviyesinin de dahil olduğu hastanın metabolik durumunu ortaya çıkaran bazı kan tetkikleri uyguluyoruz. Daha sonra her hasta icin özelleşen , tam olarak kişinin günlük hayatına, alışkanlıklarına ve beklentilerine uygun tedavi planını ortaya koyuyoruz. Unutmayın, RadiCure Clinic’te hastalık yok hasta var. Ve her kişinin tam ihtiyacina göre şekillenen bir tedavi süreci mevcut.

Her hastaya islemden en az 5 gun once bir mide koruyucu ilaç başlanır. Bu ilacın düzenli kullanimi işlem sonrasi semptomları azaltmak ve midede yüzeyel ülserlerin gelişimini önlemek için çok önemli.

Mide Embolizasyonu İşlemi

Mide embolizasyonu anjiografik bir tedavidir. Kasık ya da sol kol ana atardamarından girilerek bir vasküler kılıf yerleştirilir. Daha sonra sol gastrik arter seçici bir şekilde kateterize edilerek anjiografi görüntüleri alınır. Sol gastrik arterin midede beslediği alan saptanır ve bu alanın yeterliliği değerlendirilir. Gereklilik halinde (ki bu arterin sulama alanı, hastanın beklentileri ve metabolik durumunu da içeren çeşitli bilgiler ışığında değerlendirilir) mide fundusunu besleyen bir diğer atardamar olan sol gastroepiploik arter de kateterize edilebilir. Anjiografik görüntüleme ve tedavi hedefleri ışığında alınan karara uygun şekilde partikül embolizasyonu uygulanır. Partiküller mikron boyutlardaki cam ya da resin küreciklerdir. Bu partiküllerin çapları 50-1200 mikron arasında değişmektedir. Partikül çapı seçimi de hastaya özeldir. Partikül embolizasyonu geçici bir embolizasyondur. Kürecikler tıkadıkları damar içerisinden 24-48 saat içerisinde tamamen temizlenir ve embolize edilen damar genellikle işlem öncesi haline geri döner.

 

 

 

 

 

 

 

Ancak mide fundusunda oluşturduğumuz kontrollü iskemi (oksijensizlik) hedef hücreler olan P/D 1 hücrelerinin ölümünü sağlamaya yeterlidir. Bu hücreler tekrar eski sayılarına dönene dek (Genellikle 1 yıl) Ghrelin salgısı azalır ve iştahsızlık sürer.

image.png

İşlem Sonrası Semptomlar ve Bakım

İşlem sonrasında mide fundusunda gelişen kontrollü iskemiye bağlı olarak mide bulantısı, kusma, midede yanma ve ağrı gelişebilmektedir. Bu semptomların şiddeti embolizasyonun miktarına ve etkinliğine bağlı olarak artmaktadır. İlk 2 gün semptomu çok olan hastalarda işlemin etkin olduğu ve daha fazla kilo vereceği düşünülür. Tabi ki hastalarımızın ilk 2 günü sürekli mide bulantısı, mide ağrısı ve kusma ile geçirmelerini istemiyoruz. Ve bu dönemde etkili semptomatik tedavilerimiz ile hastalarımızı rahatlatıyoruz.  İlk günler geçip, bulantı, kusma, mide ağrısı bittiğinde ise yeni hayatınız başlıyor. Sonraki 6 ay da hedef kilo kaybı %10-15. İşlem sonrası uygun hayat tarzı değişiklikleri ile birlikte bu oran %30’lara kadar ulaşır. İşlemin iştah üzerindeki etkisi 1 yıla kadar uzuyor. Bu dönemde belirli aralıklarla kontrollere gelmeniz, hem kilo verme motivasyonunu sürdürmek, hem de işlemin etkisinden maksimum faydayı sağlamak için faydalı olacaktır.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz

YARDIM MERKEZI

Aklınızda Soru İşareti Kalmasın

AYNI GÜNE RANDEVU ALABILIR MIYIM?

Genellikle evet. Randevuz süremiz en fazla 3 gün.

HANGI TIBBI PROSEDÜRLERI UYGULUYORSUNUZ?

Mide embolizasyonu ile birlikte üç farklı programımız mevcut. Bu programları işlem sonrası uygulamaya başlıyoruz. İlki bağırsak flora düzenleme programı. Bağırsak floranız genel sağlığınızın ve metabolizma hızınızın önemli bir belirleyicisi. Flora programımız işlemden sonraki ilk 2 ay sürüyor, her sabah içilen doğal bir karışım ile her gün mutlaka yiyeceğiniz ve 2 ay boyunca asla yemeyeceğiniz gıdaları içeriyor.

İkinci programımız ''Optimum'' yaşam tarzı değişim programı. Kendi geliştirdiğimiz bu yapay zeka modülüne veri sağladığımız ve sizler tarafından doldurulan 100 soruluk bir anketimiz mevcut. Bu sorular sayesinde sizlerin ihtiyaçlarını, hedeflerini ve hayat alışkalıklarınızı analiz ederek tam olarak size uygun bir sağlıklı beslenme ve fizik aktivite programı oluşturuyoruz.

Üçüncü programımız bazal metazbolizma hızının önemli bir belirleyicisi olan AMP Kinaz enzim aktivitesini artırmaya yönelik her sabah uygulanan ve toplamda 15 dk. süren bir program.

MUAYENE ÜCRETLERI SIGORTAM TARAFINDAN KARŞILANIYOR MU?

Hayır, SGK ya da özel bir sağlık sigortası ile anlaşmamız bulunmamaktadır.

MİDE EMBOLİZASYONU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mide embolizasyonu iştah problemi olan hemen herkese uygulanabilir. 
İşlemin uygun olmadığı duruml
ar ise,
<18 ve >60 yaş
Kanser hastaları
Hamilelik ve emzirme dönemi
Aktif mide ve bağırsak hastalığı
 

MİDE EMBOLİZASYONU'NUN KOMPLİKASYONLARI NEDİR?


Mide embolizasyonunun tıp literatüründe bildirilmiş önemli bir komplikasyonu bulunmamaktadır. Var olan bir kaç minör komplikasyon vakası da hedef-dışı embolizasyona bağlıdır. İyi bir hekim, iyi bir ekip ve iyi cihazlar ile hedef-dışı embolizasyon kolaylıkla önlenmektedir.

GHRELİN NEDİR?


Ghrelin hormonu midede üretilen bir çeşit peptid hormondur ve sıklıkla ''Açlık ya da İştah Hormonu'' olarak adlandırılır. Ghrelin, mide boşaldığında salgılanır ve beyinde hipotalamusta etki ederek açlık hissini artırır.
Hem iştahı hem de uzun dönem kilo alımını düzenler. Diyete başlandıktan sonra 3. günde kan ghrelin seviyesi yaklaşık 3 kat artar.

AMELİYAT İZİ KALIR MI?


Mide embolizasyonu bir iğne deliğinde yapılır. Yani asla iz kalmaz

ANESTEZİ VERİLİYOR MU?


Mide embolizasyonu anestezisiz yapılmaktadır.

TÜP MİDE AMELİYATI OLMUŞ VE TEKRAR KİLO ALMIŞ HASTALARA UYGULANABİLİYOR MU?


Evet, daha önce tüp mide ameliyatı geçirmiş hastalara mide embolizasyonu yapılabilir.

bottom of page